Francja

To właśnie ona - bardziej, niż którykolwiek inny kraj na świecie, kojarzy się z doskonałym winem i świetną kuchnią. Zarówno tworzenie wina jak i tworzenie potraw osiągnęło tu rangę sztuki. Tutaj również powstawały pierwsze châteaux, które szybko stały się wzorcem klasycznych posiadłości winiarskich. Dlaczego Francja jest uważana za lidera w świecie wina i producenta najlepszych win. To proste – bo typologicznie wszystkie rodzaje win robionych na świecie wywodzą się z Francji. To tutaj przez dwa tysiące lat udało się dobrać najlepsze szczepy do właściwych siedlisk. A mimo to i tu trwa ciągła rewolucja i Francja nadal będzie wyznaczała wiele nowych kierunków w świecie wina...

Długi weekend w Alzacji

W królestwie rieslinga
maj 2020

Alzacja to jedna z piękniejszych krain winiarskich w Europie. Położone wśród łagodnie opadających wzgórz średniowieczne miasteczka urzekają filigranową architekturą i zachwycają ilością kwiatów, których pełno tu na każdym kroku. A pomiędzy nimi ciągną się aż po horyzont winnice, w których rodzą się najlepsze białe wina we Francji. Ponadto wspaniała, niezwykle charakterystyczna kuchnia, łącząca wielowiekowe tradycje kulinarne z maestrią wykonania godną największych szefów haute cuisine.Zapraszamy na długi weekend do Alzacji – królestwa rieslinga!

 

Wino na szlaku Katarów

Langwedocja-Roussillon
czerwiec 2020

Langwedocja-Roussillon – tajemnicza kraina na południowym krańcu Francji, ciągnąca się wzdłuż śródziemnomorskiego wybrzeża począwszy od szczytów Pirenejów po ujście Rodanu. W starożytności była silnie związana z Rzymem, zaś w wiekach średnich rozwinęła się tu bogata kultura oksytańska. Katarskie zamki i średniowieczne miasteczka z Carcassonne na czele. Kilometry pustych plaż i górskie szczyty w tle to tylko część atrakcji turystycznych. Legendarne Vins Doux Naturels z Roussillon to jedne z najwybitniejszych win słodkich Europy. Odkryj z nami nieznany smak południa Francji.

 

Lato na Korsyce

Wina z tajemniczej wyspy
lipiec 2020

Z burzliwej historii Korsyki najlepiej znamy fakt, że dała światu Napoleona Bonaparte. Ale ta francuska wyspa to przede wszystkim zapierające dech widoki na urwiste skały spadające wprost do krystalicznie czystych wód Morza Śródziemnego, rozległe plaże oraz pamiątki pozostawione przez kolejnych właścicieli Korsyki, jak rzymska osada w Alerii, czy genueńska cytadela w Calvi. Zwiedź z nami tamtejsze winnice i wypróbuj połączenia dwóch najlepszych na świecie kuchni: francuskiej i śródziemnomorskiej.

 

Łodzią przez Burgundię

Wypoczynkowy rejs luksusową barką po Kanale Burgundzkim
sierpień 2020

Średniowieczne i renesansowe zamki pamiętające czasy świetności Księstwa Burgundzkiego, legendarne winnice, wiekowe topole migoczące pośród budynków opactw, akwedukty, doskonałe kozie sery, wycieczki rowerowe… Wyjazd skierowany jest do grup przyjaciół i całych rodzin – na naszych specjalnie wyselekcjonowanych barkach znajdziecie Państwo wszystkie udogodnienia, również dla najmłodszych podróżników. Do zobaczenia w Burgundii – krainie chardonnay i pinot noir…

 

Burgundia dla dorosłych

Serce winiarskiego uniwersum
październik 2020

Wizyta, choćby krótka, w tym bodaj najważniejszym regionie winiarskim świata powinna należeć do obowiązków każdego amatora wina. To tu, na zboczach Złotego Stoku (Côte-d’Or), powstają przecież najdroższe i najwspanialsze wina, jakie człowiek jest w stanie stworzyć. A gdzie wspaniałe wino, tam też doskonała kuchnia, dobra zabawa, piękne krajobrazy i spokojne, wiejskie życie niemal w całości podporządkowane dwóm gwiazdom: pinot noir i chardonnay. Zapraszamy Państwa do krótkiej, ale intensywnej eksploracji burgundzkich piwnic pod opieką Michała Bardela, redaktora naczelnego magazynu „Czas Wina”.