Gruzja – kraj, w którym narodziło się wino

Gruzja to kraj o bogatej historii, wyjątkowej kulturze i zapierających dech w piersiach krajobrazach. Nic dziwnego, że wycieczki do Gruzji cieszą się od lat niesłabnącą popularnością. Oferujemy Państwu ekskluzywny wyjazd do tego niewielkiego, ale zachwycającego kraju. Podczas podróży będą mieli Państwo okazję degustować słynne gruzińskie wina, rozsmakować się w miejscowej kuchni, zwiedzić wielokultorowe Tibilisi i klasztory sprzed wielu wieków, a nawet odbyć ekscytującą wyprawę przez położone na wysokości trzech tysięcy metrów przełęcze Kaukazu! Towarzyszyć nam będzie gruziński przewodnik – autor książek i artykułów o Gruzji, admirator tutejszego terroir. Atrakcyjny program przeznaczony jest nie tylko dla koneserów wina i spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających podróżników. Być może dzięki nam, Gruzja stanie się stałym punktem Państwa eskapad? Zapraszamy na niezapomnianą wyprawę do kraju, gdzie narodziło się wino!

Najważniejsze atrakcje

wine-time

Odwiedź Sarajishvili Brandy Company i spróbuj liczących po kilkanaście lat koniaków

wine-glass-02

Wznoś z nami gruzińskie toasty wygłaszane przez najlepszych tamadów

map

Przespaceruj się w plątaninie tętniących życiem zakątków starego Tbilisi

barrels

Spróbuj jak smakują wina powstające liczącą 8000 lat kachetyjską metodą winifikacji

podroze_wodospad

Przeżyj dwudniową wyprawę w góry Kaukazu do Tuszetii – najmniej turystycznego regionu Gruzji

menu

Posmakuj słynnej kuchni pełnej grillowanych warzyw, orzechów, domowych serów i owoców

guide

Posłuchaj jak o swojej ojczyźnie opowiada Giorgi Maglakelidze – autor przewodników i książek o kulturze, historii oraz kuchni gruzińskiej

podroze_muzyka (1)

Zachwyć się tradycyjnymi tańcami, etniczną muzyką i bogactwem polifonicznych śpiewów

Plan wycieczki

Po nocnym przelocie z Warszawy do Tbilisi przejedziemy do centrum miasta, gdzie zakwaterujemy się i odpoczniemy w czterogwiazdkowym hotelu.

Po późnym śniadaniu rozpoczniemy wspólne zwiedzanie stolicy Gruzji. Przedpołudnie przeznaczymy na spacer po malowniczych zaułkach starego miasta. Kręte uliczki z niezwykle ozdobnymi kamieniczkami sprzed wieków, z charakterystycznymi bogato rzeźbionymi balkonami przywodzą na myśl czasy, gdy Tbilisi było istnym kulturowym tyglem skupiającym na swych bazarach kupców wschodu i zachodu. W trakcie spaceru zobaczymy między innymi liczącą ponad tysiąc lat cerkiew Metechi, katedrę Sioni, meczet, starą synagogę oraz zabytkowe łaźnie. Po przerwie na lunch we własnym zakresie przeniesiemy się do zupełnie innego, nowoczesnego miasta, w panoramie którego obok kilkusetletnich kościołów dominują nowoczesne, futurystyczne budowle. Kolejką linową wjedziemy na wzgórze w pobliżu majestatycznie położonej nad miastem twierdzy Narikala. Stamtąd przejdziemy do dzielnicy starych łaźni oraz do położonego w ścisłym centrum miasta skalnego kanionu i malowniczych wodospadów. Wieczorem zjemy powitalną kolację w restauracji położonej na wysokim brzegu rzeki Kury przepływającej przez miasto. Atrakcją kolacji oprócz tradycyjnych potraw, którym towarzyszyły będą wina z winiarni Tbilvino, będzie muzyka na żywo oraz słynne gruzińskie tańce. Nocleg w Tbilisi.

Tego dnia wybierzemy się do położonej nieopodal Tbilisi Mcchety, która jest duchową i religijną stolicą kraju. Naszą wizytę w świętym miejscu zaczniemy od zwiedzenia położonego na wysokiej, skalistej górze, pochodzącego z VI wieku  monastyru Dżwari. Ta licząca ponad 1500 lat świątynia jest jedną z najstarszych chrześcijańskich budowli zachowanych na Zakaukaziu do naszych czasów. Następnie zjedziemy w dolinę rzeki Kury, by zwiedzić kompleks soboru Sweti Cchoweli. Ta zbudowana w XI wieku katedra była miejscem koronacji i wiecznego spoczynku władców Gruzji z dynastii Bagratydów.

Po zwiedzaniu i przerwie na kawę przejedziemy do pobliskiego Château Mukhrani. To jedna z najstarszych, a jednocześnie najnowocześniejszych posiadłości winiarskich w okolicy. Przy rozbudowanej w XIX wieku rezydencji królewskiej rodziny Bagratydów powstały winnice, w których oprócz tradycyjnych kaukaskich odmian uprawiane są europejskie szczepy winorośli. Po zwiedzaniu i degustacji zjemy obiad w pałacowych piwnicach. Wczesnym wieczorem wrócimy do Tbilisi, gdzie będzie czas wolny. Chętni będą mogli wybrać się na koncert lub spektakl w teatrze operowym. Nocleg w Tbilisi.

Przed południem udamy się na degustację win klasy reserva do winiarni Tbilvino uznawanej za wiodącego producenta w Gruzji. Kolejnym punktem programu będzie kosztowanie słynnych koniaków w położonej tuż obok destylarni Sarajishvili Brandy Company. Warto wiedzieć że tutejsza, powstająca metodą francuskich koniaków brandy, uznawana jest za zdecydowanie najlepszą w całej Gruzji. Zanim zaczniemy degustację czeka nas spacer podziemnymi korytarzami, gdzie dojrzewają najlepsze spirytusy, które z czasem posłużą kiperom do zestawiania idealnych koniaków. Podczas wizyty spróbujemy naturalnie kilku z nich. Wczesnym popołudniem wyruszymy w drogę do Kachetii – najważniejszego regionu winiarskiego w kraju. Po drodze zatrzymamy się na obiad w enoturystycznym gospodarstwie słynącym z domowych win oraz wyśmienitej kuchni. Wieczorem, po zakwaterowaniu w centrum Telavi, będzie czas wolny. Nasi przewodnicy zaproszą chętnych na wspólne wyjście na fakultatywną kolację oraz spacer po miasteczku, podczas którego zobaczymy między innymi zamek Herakliusza – ostatniego króla Gruzji oraz monumentalny, liczący sobie ponad 900 lat platan. Nocleg w Telavi.

Przed południem odwiedzimy położone w rozległym parku urocze muzeum-rezydencję Aleksandra Chavchavadzego, gruzińskiego arystokraty, poety i pisarza, a także propagatora europejskich metod produkcji wina. Pałac stanowi centrum najważniejszej tutejszej apelacji dla win białych – Tsinandali. Po zwiedzaniu i spacerze w parku spróbujemy kilku powstających w najbliższej okolicy win. Następnie przejedziemy do pobliskiego Sighnaghi – jednego z najładniej położonych historycznych miasteczek w Kachetii. Swoją architekturą i krytymi czerwonymi dachówkami dachami może przypominać toskańskie lub kastylijskie miasteczko. Po krótkim spacerze czekać na nas będzie degustacja i obiad w lokalnej winiarni. Po posiłku chętni będą mogli bliżej zapoznać się z liczącą kilka tysięcy lat kachetyjską metodą produkcji win. Zaglądniemy do wkopanej w ziemię glinianej kwewri i naturalnie skosztujemy wydobytego z niej wina. Tego dnia będziemy też mieli okazję zobaczyć z bliska jak wypiekany jest shoti – tradycyjny chleb, bez którego nie mogłaby się odbyć żadna gruzińska supra. Nocleg w Telavi.

Rano wybierzemy się na skraj doliny Alazani, do winiarni Khareba. Po drodze zatrzymamy się w Gremi, aby zobaczyć malowniczo położony monastyr i pochodzącą z czasów średniowiecznych królewską rezydencję. Kiedyś było to tętniące życiem miasto z własnymi łaźniami, bazarami i karawanserajami, w których zatrzymywali się kupcy ze wschodnich krain. Do dziś ostały się romantyczne, otoczone górami i bujną roślinnością, ruiny. Następnie sporo czasu spędzimy w piwnicach Khareby – jednego z największych i najważniejszych producentów wina w regionie. Podczas degustacji komentowanej i obiadu będziemy mogli spróbować win musujących i spokojnych, a także – uznawanych za jedne z najlepszych w Gruzji – win powstających w kwewri.

Po degustacji wrócimy do Telavi. W ramach czasu wolnego chętnych zabierzemy na suprę w zaprzyjaźnionej gospodzie, która nie będzie trwała do późna w nocy, gdyż kolejnego dnia czeka nas górska wyprawa. Nocleg w Telavi.

 

Miłośników mocniejszych wrażeń zapraszamy na dwudniową wyprawę samochodami terenowymi w najbardziej odległe zakątki gór Kaukazu. Aby dostać się do Tuszetii, będziemy musieli przekroczyć przełęcz położoną na wysokości niemal trzech tysięcy metrów. Ten niesamowity dzień spędzimy w Parku Narodowym Tuszetii – najmniej zaludnionym i najbardziej oddalonym od cywilizacji regionie Gruzji, gdzie nie dociera większość turystów. Terenowymi samochodami wyjedziemy do wiosek położonych na wysokości ponad dwóch tysięcy metrów. Oprócz zapierających dech w piersiach widoków, skalnych przepaści i wodospadów, będziemy mogli podziwiać położone wysoko w górach średniowieczne wieże wznoszone przez mieszkańców tutejszych osad w celach obronnych. Wieczorem czeka nas supra – gruzińska biesiada, podczas której na stole pojawią się jagnięce szaszłyki i mnóstwo wina oraz czaczy czyli słynnego gruzińskiego bimbru. Na nocleg zatrzymamy się w pensjonacie turystycznym w głównej osadzie regionu – Omalo.

Po góralskim, obfitym i zakrapianym czaczą śniadaniu, zjedziemy z gór do Telavi. Po drodze zatrzymamy się w Alaverdi, patriarchalnej świątyni Kachetii, której biskup odtworzył historyczne piwnice oraz winiarnię. Podczas wizyty będziemy mieli niepowtarzalną okazję do degustowania win powstających najstarszą metodą pamiętającą czasy sprzed naszej ery. Następnie zjemy wspólny lunch w agroturystycznym gospodarstwie i przejeżdżając przez góry Gomborskie wrócimy do Tbilisi. Wieczorem, po zakwaterowaniu w hotelu znajdziemy czas wolny na kolację i ostatnie zakupy. Nocleg w Tbilisi.

Po bardzo krótkiej nocy przejedziemy na lotnisko, by o świcie wylecieć do Polski. Przylot do Warszawy planowany jest na 06.40 rano.

 

Uwaga: organizator zastrzega sobie prawo do zmiany kolejności realizacji poszczególnych punktów programu.

mapka_gruzja

Gwarantujemy:

  • przelot na trasie Warszawa – Tbilisi – Warszawa;
  • Zakwaterowanie: 8 noclegów w pokojach dwuosobowych w hotelach oraz pensjonatach (pokoje jednoosobowe za dopłatą 235 USD);
  • wyżywienie 2 razy dziennie: śniadania i obiady lub kolacje (w zależności od programu), pełne wyżywienie podczas wyprawy do Tuszetii,
  • wino do obiadów/kolacji w ilości ok. 1/2 butelki na osobę;
  • wizyty i degustacje zgodnie z programem;
  • ubezpieczenie KL, NNW i bagaż;
  • transport na miejscu;
  • opiekę pilota-specjalisty winiarskiego raz znawcy Gruzji – Giorgi’ego Maglakelidze.
Dodatkowo płatne:

pokój jednoosobowy – 235 USD, posiłki, napoje oraz świadczenia niewymienione w ofercie; ewentualne bilety wstępu do zwiedzanych obiektów oraz tradycyjne napiwki – 50 USD/os.

Przewodnikiem wycieczki będzie:

Justyna Korn

Z magazynem „Czas Wina” współpracuje od siedmiu lat organizując i prowadząc eventy i degustacje winiarskie, pisząc o winach oraz o unikalnych produktach i potrawach polskich.

Masz pytania odnośnie naszej oferty? Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej!

Gruzja – kraj, w którym narodziło się wino

10.06
- 18.06.2024
9 dni

Cena

3850 PLN + 1335 USD + przelot OD 2500 PLN

Cena:

3850 PLN + 1335 USD + przelot OD 2500 PLN
Wszystkie miejsca zostały wyprzedane

Gruzja – kraj, w którym narodziło się wino

Po uzupełnieniu i wysłaniu formularza poczekaj dopóki nie zostaniesz przekierowany na stronę z informacją o zapisie na listę rezerwowych.

Imię *
Nazwisko *
Numer telefonu *
Adres email *
Adres *
Ilość osób chętnych na wyjazd *
Dodatkowe uwagi

Po uzupełnieniu i wysłaniu formularza poczekaj dopóki nie zostaniesz przekierowany na stronę z informacją o zapisie na listę rezerwowych.

Gruzja – kraj, w którym narodziło się wino

Po uzupełnieniu i wysłaniu formularza poczekaj dopóki nie zostaniesz przekierowany na stronę z podziękowaniem.

Imię *
Nazwisko *
Numer telefonu *
Adres email *
Adres *
Ilość osób chętnych na wyjazd *
Dodatkowe uwagi

Po uzupełnieniu i wysłaniu formularza poczekaj dopóki nie zostaniesz przekierowany na stronę z podziękowaniem.

Zapisz się do
naszego newslettera!

Aby dołączyć do newslettera potwierdź swój email w wiadomości, którą właśnie wysłaliśmy na adres podany w formularzu.